Trochę wiadomości

Witam wszystkich.

Puchowy śniegu tren… pokrył nasz klub i jezioro. Ale nie wszystko wygląda tak spokojnie jak nasza przystań. Nieuzauważalnie praca wre. Zarząd w przerwach między rozliczaniem zeszłego sezonu, pisze plany do przyszłej pracy szkoleniowo-sportowej. Jednym słowem, jest niezła jazda.

W paru słowach napiszę, co absorbuje nasze środowisko żeglarskie w tym miesiącu.

Ukazały się kalendarze imprez PSKO, PZŻ, PSKL i WOZŻ. W niedługim więc czasie przedstawię plan treningów i regat, na których będziemy startować w nadchodzącym sezonie.

Ale po kolei…

W dniach 17-19 lutego w Poznaniu odbędą się Targi sprzętu pływającego i sportów wodnych  BOATEX. Serdecznie zapraszam do odwiedzenia tej imprezy. Będzie można posłuchać opowieści ciekawych ludzi, rozeznać się w temacie ubioru podczas żeglowania, czy też w cenach kamizelek asekuracyjnych. Proszę zapoznać się z programem i zarezerwować sobie czas na odwiedzenie targów.

W 2017 roku wchodzi aktualizacja przepisów regatowych. Będzie ona obowiązywała przez 4 lata. Nie jedno z naszych spotkań będzie poświęcone zagadnieniom prawa drogi na wodzie. Zmiany będą minimalne, ale ich znajomość jest ważna i przydatna, zwłaszcza podczas rozpatrywania protestów.

To, że w sezonie zimowym nie żeglujemy, nie zwalnia nas wszystkich, od pracy sportowej. Nie obrastajmy w sadełko. We własnym zakresie powinniśmy dbać o rozwój fizyczny. Korzystajmy więc z basenów, jazdy na nartach, łyżwach czy choćby kursów nauki tańca.

Nasz Wielkopolski Okręgowy Związek Żeglarski wyszedł z ciekawą inicjatywą. Otóż będzie budował szkuner „Powstaniec Wielkopolski”. W ten sposób chcemy uczcić 100 rocznicę zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, która będzie miała miejsce za 2 lata. Będzie on służył przede wszyskim szkoleniu żeglarskiemu młodzieży. Więcej informacji można odnaleźć w internecie.

I jeszcze jedna informacja. Rok 2017 został przez Polski Związek Żeglarski ogłoszony „Rokiem Mariusza Zaruskiego”. W tym roku bowiem odchodzimy 150 rocznicę urodzin tego wielkiego Polaka. Był prekursorem szkolenia żeglarskiego. Był też pierwszym komandorem Yacht Klubu Polski, a w  późniejszym okresie został prezesem Polskiego Związku Żeglarskiego. Był też  pierwszym dowódcą harcerskiego szkunera „Zawisza Czarny”. Ale nie zajmował się tylko żeglowaniem. Był jednym z pionierów turystyki górskiej i narciarskiej, jak również współinicjatorem powstania Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.  

A przed nami Dzień Babci i Dziadka. A potem ferie zimowe. Życzymy udanego odpoczynku.

Do zobaczenia na szlaku.